Matek : A másodfokú függvény |
A másodfokú függvény
bloom 2005.01.16. 21:58
ez is hülyeség! Minek tanitanak ilyeneket? :)
A másodfokú függvényről
Általános alakja: f(x) = ax2 + bx + c
ahol a nem nulla, b és c valós számok
(a=0 esetén lineáris függvényt kapunk). A függvény értelmezési tartománya a teljes számegyenes (az x tengely egésze). ÉT = R
A másodfokú függvény grafikonja mindig parabola.
Ha a másodfokú függvény metszi az x tengelyt, akkor a metszéspontokat az f(x) = 0 egyenlet lehetséges x értéke(i) adják. Azaz az ax2 + bx + c = 0 másodfokú egyenlet megoldása. Az egyenlet megoldóképlete: x1,2 =
A négyzetgyök alatti kifejezés a másodfokú egyenlet diszkriminánsa: D = b2 – 4ac
Ha D > 0, akkor az egyenletnek 2 megoldása van, a másodfokú függvény 2 pontban metszi az x tengelyt.
Ha D = 0, akkor az egyenletnek 1 megoldása van, f(x) 1 pontban érinti az x tengelyt.
Ha D < 0, akkor az egyenletnek nincs megoldása, az f(x) függvény végig az x tengely felett, vagy alatt található, a tengelyt nem metszi.
D > 0 esetében: Az f(x) függvény szélsőértéke (akár maximuma, akár minimuma) az x tengelyen lévő két metszéspont felezőpontjában található. Ezt az értéket úgy kaphatjuk meg, hogy a két metszéspont értékét átlagoljuk:
A megoldóképletet használva azt kapjuk, hogy a szélsőérték a pontban van.
D = 0 esetében: Az f(x) függvény szélsőértéke (akár maximuma, akár minimuma) az x tengelyen lévő érintési pontban található. Mivel a négyzetgyök értéke nulla, a metszéspont értéke ismét
D < 0 esetében a szélsőérték ismét a pontban található (nem bizonyítottuk).
Ha a>0, akkor a parabola konvex, létezik minimuma (a pontban), nincs maximuma. A függvény a ]– ; ] intervallumon szig.mon. csökken, a [ ; [ intervallumon szig.mon. nő.
Ha a<0, akkor a parabola konkáv, létezik maximuma (a pontban), nincs minimuma. A függvény a ]– ; ] intervallumon szig.mon. nő, a [ ; [ intervallumon szig.mon. csökken.
Az f(x) függvény c értéke adja a függvény grafikonjának y tengellyel való metszéspontját.
A másodfokú függvény teljes négyzetté alakított formája: g(x) = p(x + q)2 +r
Itt q az eredeti x2 függvény x tengely menti –q –val való eltolását eredményezi, az r az y tengelyen való eltolást, p pedig az y tengely irányába való nyújtást, illetve negatív szám esetében az x tengelyre való tükrözést.
|